Budowa samochodu

Przyglądasz się różnym modelom samochodów i nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że w większości ich budowa jest praktycznie taka sama? Zgadza się, każde auto choć wygląda niekiedy zupełnie inaczej składa się z tych samych elementów konstrukcyjnych. Dzisiaj postaramy się nieco bardziej przybliżyć Ci ten temat. Poznacz z jakich podstawowych części zbudowany jest Twój samochód. Jesteś ciekaw? Zapraszamy dalej!

Krótka lekcja mechaniki

Jeżeli posiadasz własny samochód to z pewnością na kursie prawa jazdy, w trakcie zajęć teoretycznych zetknąłeś się z tematem budowy aut, poznałeś ważniejsze ich części a także zdobyłeś wiedzę z zakresu podstaw konstrukcji pojazdów. W sytuacji kiedy dopiero masz zamiar zapisać się na szkolenie przyszłych kierowców a interesujesz się samochodami to ten temat może Ci się wydawać bardzo skomplikowany. Jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie, wbrew pozorom każde auto jest nie tylko proste w obsłudze ale także i budowie.

Patrzysz na fotografie starych Fiatów, które porównujesz z najnowszym modelem Audi i zastanawiasz się z jakich elementów zbudowane są dzisiejsze samochody skoro wyglądają zupełnie inaczej? Odpowiedź brzmi – w większości z takich samych. Schemat układu konstrukcji nie uległ wielkiej zmianie w ciągu tych kilkunastu lat rozwoju techniki.

Podstawowe elementy konstrukcyjne samochodu

Niezależnie od tego czy auto jest nowe i ma dopiero kilka lat czy też może jest kilkunastoletnim zabytkowym staruszkiem, musisz wiedzieć o tym, że poszczególne elementy jego budowy w dalszym ciągu pozostają na swoim miejscu. Są to tzw. podstawowe części, które znajdują się na wyposażeniu każdego samochodu.

Zaczniemy oczywiście od serca, każdego pojazdu czyli silnika. Najczęściej pojawiającym się rodzajem silników są silniki tłokowe, które prawdopodobnie za kilka lat zostaną zastąpione silnikami elektrycznymi.
Silnik tłokowy, inaczej spalinowy zawdzięcza swoją nazwę pracy jaką wykonuje. Otóż w cylindrze spalane jest paliwo wraz z powietrzem, w wyniku reakcji wysokie ciśnienie wypycha tłok, co z kolej wprawia pojazd w ruch.

Drugi z elementów to cały układ napędowy i hamulcowy. Zaczynając od tego pierwszego składa on się z takich części jak sprzęgło, skrzynia biegów, most napędowy oraz wał i odpowiada ze bezpośrednie poruszanie się kół.
Z kolei układ hamulcowy pełni chyba jedną z najważniejszych funkcji – to dzięki jego sprawnej pracy, samochód jest w stanie się zatrzymać. Działa on na zasadzie dociśnięciu nieruchomej tarczy hamulcowej do tej zlokalizowanej na kole samochodu.
Budowa samochodu
Kolejnym z podstawowych elementów jest układ elektryczny. Wbrew pozorom elektryka ma naprawdę duże znaczenie – światła, klimatyzacja, radio a niekiedy także i szyby – wszystkie te części zasilane są prądem. Zastanawiasz się skąd prąd w samochodzie? Wytwarzany jest on przez alternator a cały proces rozpoczyna się zaraz w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce. Wówczas uruchamiany jest rozrusznik, ten pobudza do działania silnik, który wytwarza energię zasilającą alternator.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here