Silnik elektryczny do samochodu

Jeszcze do niedawna myśl o wprowadzeniu na rynek motoryzacyjny silników elektrycznych wydawała się być czymś niemożliwym do osiągnięcia to dzisiaj ten fakt już nikogo nie dziwi. Co więcej, na naszych drogach można spotkać coraz to większą ilość zwolenników tego typu rozwiązań. Jaki jest główny cel zastosowania elektrycznego silnika w samochodzie? Czy zakup pojazdu wyposażonego własnie w ten rodzaj silnika jest aby na pewno dobrą inwestycją? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Technologia, która się opłaca?

Zgodnie z prognozami specjalistów branży motoryzacyjnej, to tylko kwestia czasu kiedy samochody z silnikiem benzynowym lub dieslem zostaną zastąpione samochodami hybrydowymi napędzanymi prądem.
Głównym celem zastosowania wprowadzenia do sprzedaży silników elektrycznych jest zmniejszenie ilości spalin, które negatywnie oddziałują na środowisko. O tym zjawisku chyba nie trzeba wiele pisać. Spalane cząsteczki benzyny, przenikające do atmosfery odpowiadają m.in. za zanieczyszczenie powietrza jakim oddychamy oraz ocieplanie się klimatu. Dlatego też silną grupą wspierającą pomysł zastosowania silników elektrycznych są ekolodzy.
Jednak, jak to się zwykło mówić „coś za coś”, emitowanie szkodliwych związków chemicznych do atmosfery ulegnie znacznemu zmniejszeniu za to zużyjemy zdecydowanie więcej energii elektrycznej.

Silnik elektryczny do samochodu

Jaka jest różnica pomiędzy tradycyjnym silnikiem spalinowym a nowoczesnym silnikiem elektrycznym?

Jak już sama nazwa wskazuje, zasadniczą różnicą jest sposób w jaki silnik jest wprawiany w ruch. Tradycyjny wykorzystuje do tego celu paliwo a nowoczesny – prąd. W związku z czym w silniku spalinowym, zachodzą przemiany termodynamiczne a także chemiczne a w silniku elektrycznym elektrodynamiczne.
Skoro motorem napędowym w obydwu przypadkach jest coś innego to i budowa silników musi się od siebie różnic. Każdy z nich jest w odpowiedni sposób przystosowany do rodzaju źródła zasilającego. Tradycyjny silnik składa się z takich elementów jak: tłoki, cylindry, wał korbowy, zawory itp., z kolei jego nowocześniejsza wersja zbudowana jest tylko a może i aż dwóch elementów – wirnika oraz stojanu. Dodatkowym atutem silników elektrycznych jest możliwość przetwarzania wykorzystanej energii na nową.

Silnik elektryczny – rodzaje

Zastanawiasz się czy silnik elektryczny występuje tylko pod jedną uniwersalną postacią, która sprawdzi się w każdym modelu samochodu? Otóż nie, podobnie tak jak silniki spalinowe tak samo i silniki elektryczne wprowadzane na rynek są w kilku rodzajach. Do najpopularniejszych należą silniki elektryczne z zintegrowaną (wbudowaną) jednostką napędową oraz silniki elektryczne zaopatrzone w oddzielną jednostkę napędową z którą są połączone przy pomocy odpowiednich przewodów.

Co z ceną? Ta jest niezwykle zróżnicowana, dlatego też zachęcamy do osobistego odwiedzenia sklepu stacjonarnego bądź sklepu internetowego w celu ustalenia kosztów nabycia silnika elektrycznego. W sprzedaży dostępne są produkty zarówno z wyższych półek jak i te w nieco bardziej przystępnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here