5 porad dla początkujących kierowców

Ukończenie kursu na prawo jazdy oraz otrzymanie uprawnień to tylko pierwszy krok do tego, aby zostać doświadczonym kierowcą. Większość osób na początku boi się wsiadać samodzielnie za kierownicę z obawy o popełnienie błędu. Zapoznaj się z kilkoma cennymi radami, które mogą pomóc Ci oswoić się z jazdą samochodem.

Według danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2022 r. 4 542 wypadki (21,3% wszystkich wypadków) zostały spowodowane przez młodych kierowców w wieku 18-24 lata. Te statystyki są najczęściej wynikiem małego doświadczenia oraz brawury. Takie osoby są bowiem uważane za bardziej skłonne do niebezpiecznych zachowań na drodze.

To musi wiedzieć początkujący kierowca

Jeszcze zanim zrobisz prawo jazdy i uzyskasz uprawnienia, znajdź sprawdzoną szkołę jazdy i doświadczonego instruktora, który przekaże Ci niezbędną wiedzę. Jeśli poczujesz, że kurs nie jest wystarczający, aby zyskać pewność za kierownicą, skorzystaj z dodatkowych lekcji. Ważne, abyś podszedł do egzaminu państwowego ze spokojem, co pomoże Ci w jego zaliczeniu.

Już po otrzymaniu uprawnień, postaraj się odbyć kilka pierwszych jazd z doświadczonym kierowcą siedzącym po stronie pasażera. Dzięki niemu poczujesz się nieco pewniej, wyjeżdżając na ulicę. Pamiętaj jednak o tym, że to Ty jesteś kierowcą i od Ciebie zależy, jak zachowasz się na drodze.

Poradnik dla kierowców zdobywających doświadczenie

Wielu niedoświadczonych kierowców czuje opory przed wsiadaniem do samochodu, gdyż obawia się popełnienia błędu, który może mieć przykre konsekwencje. Warto więc wiedzieć, jak postępować, aby tego uniknąć. Poniżej znajdziesz 5 dobrych praktyk, które warto wdrożyć, jeśli chcesz szybciej poczuć się pewnie za kierownicą.

Używanie zielonego listka nie jest w Polsce obowiązkowe, ale mimo tego warto zdecydować się na jego naklejenie na samochód. Informuje innych uczestników ruchu drogowego, że pojazdem porusza się niedoświadczony kierowca. Motywuje to do większej czujności oraz wyrozumiałości. Kierowcy widząc pojazd z takim oznaczeniem bardzo często zachowują większą odległość, zwłaszcza podczas ruszania na wzniesieniu czy na skomplikowanym skrzyżowaniu. Daje to możliwość wykonania manewru bez dodatkowego stresu. Więcej ciekawych informacji na temat zielonego listka znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/zielony-listek.

Mimo że wydaje się to oczywiste, to kierowcy, także Ci niedoświadczeni, w niektórych sytuacjach rezygnują z używania kierunkowskazów. Najczęściej uważają to za zbędne np. wtedy, gdy w pobliżu nie ma innych pojazdów. To duży błąd, gdyż każdy manewr musi być poprzedzony upewnieniem się, że można go bezpiecznie wykonać oraz zasygnalizowaniem go poprzez zastosowanie migaczy. Początkujący kierowcy w ten sposób wyrabiają sobie dobry nawyk, dlatego nigdy nie rezygnuj z włączania kierunkowskazów.

Poruszając się po drogach, zawsze miej ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Pamiętaj o tym, że oni także mogą popełniać błędy. Obserwuj uważnie to, co dzieje się wokół samochodu. Dzięki temu będziesz w stanie zareagować odpowiednio wcześnie.

Nie unikaj wsiadania za kierownicę podczas opadu deszczu czy śniegu, gdyż w ten sposób przełamiesz swój lęk i zdobędziesz doświadczenie. Pamiętaj o tym, aby dostosować styl jazdy i prędkość do warunków pogodowych. Uwzględnij, że na śliskiej nawierzchni łatwiej stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Lepiej jechać wolniej, ale bezpieczniej.

Ta porada dotyczy początkujących kierowców, którzy kupili swój pierwszy samochód lub zamierzają to zrobić. Musisz wiedzieć, że w Polsce każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroniące przed finansowymi skutkami ewentualnych zdarzeń drogowych, których byłbyś sprawcą. Dzięki niemu nie musisz pokrywać z własnej kieszeni szkód wyrządzonych na osobach i mieniu.

Brak OC wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Najczęściej towarzystwa obliczają wysokie składki dla początkujących kierowców ze względu na to, że stwarzają oni potencjalnie większe ryzyko na drodze niż Ci z większym doświadczeniem. W przypadku OC zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są zawsze takie same, dlatego nie warto przepłacać. Korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie https://rankomat.pl/, szybko i bez wychodzenia z domu znajdziesz najlepszą i najtańszą ofertę. Dzięki porównywarce zapłacisz mniej za swoje OC oraz inne ubezpieczenia, takie jak AC czy assistance.

Młodzi kierowcy potrzebują czasu na to, aby zdobyć doświadczenie i poczuć się pewnie za kierownicą. Warto jak najczęściej jeździć, gdyż praktyka czyni mistrza. Pamiętaj o tym, aby zawsze dostosowywać się do warunków pogodowych oraz uważać na innych kierowców. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here