Owiewki samochodowe

Owiewki to charakterystyczny element samochodu, który przez jednych uznawany jest za praktyczny gadżet, drudzy jednak twierdzą, iż są zbędne i nie mają żadnego wpływu na jazdę samochodem. Jedno trzeba przyznać – nie wyglądają elegancko i nie dodają samochodowi klasy, jednak ich praktyczne zalety nadrabiają zdecydowanie wygląd – dzięki nim poprawia się nasz komfort jazdy samochodem, który nie posiada klimatyzacji.

Czym są owiewki?

Gadżet ten nadaje się głównie dla samochodów, które nie mają klimatyzacji lub posiadają niezbyt wydajny system nadmuchu w kabinie pojazdu. Każdy kierowca dobrze zna sytuację, w której na zewnątrz mocno pada deszcz, a w samochodzie parują szyby. Czasem system nadmuchu nie wydala, więc konieczne jest uchylenie okna, co kończy się sporą ilością wody w samochodzie.

Dzięki owiewkom problem ten więcej się nie pojawi – deszcz nie dostaje się do środka, więc nie zalewa nam tapicerki oraz nas samych. Jazda podczas mocnego deszczu to również problemy z dobrą widocznością – brud szybko osadza się na szybie. Owiewki pomogą nam uniknąć zabrudzeń w okolicach bocznych lusterek.

Niejeden kierowca zna również problem, kiedy podczas upalnych dni i dużych prędkości otworzenie szyby jest niemożliwe, ponieważ będzie towarzyszył temu ogromny hałas oraz przeciąg, co utrudnia jazdę i staje się bardzo uciążliwe dla kierowcy oraz pasażerów. Montując owiewki możemy swobodnie otworzyć szybę podczas jazdy z większą prędkością, wiatr nie będzie aż tak odczuwalny.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie owiewek?

Owiewki są tanim i w miarę dobrym rozwiązaniem, producenci tego gadżetu zapewniają, że można znaleźć odpowiednie owiewki do każdego modelu samochodu, jeśli jednak zdarzy się, że nie znajdziemy elementów pasujących do naszego auta można stworzyć je na zamówienie, co stosuje się zwykle przy samochodach ciężarowych.

Jeśli zamierzamy kupić owiewki pamiętajmy o kilku rzeczach:

  • Zwróćmy uwagę na ich wykonanie – powinno być solidne, stworzone z trwałych materiałów.
  • Zanim je kupimy należy upewnić się, że będą pasowały do naszego samochodu, zdarza się, że kilka milimetrów różnicy może stworzyć poważny problem przy montażu owiewek.
  • Nie decydujmy się na zakup owiewek, które posiadają specjalne klipsy czy uchwyty do zamontowania – nie jest to konieczne, wygląda nieestetycznie, a co gorsze – może doprowadzić do zniszczenia uszczelek lub lakieru.
  • Jeśli dokupujemy owiewkę do starego samochodu musimy liczyć się z tym, że mogą istnieć minimalne niedopasowania, które trzeba będzie samodzielnie skorygować.
  • Istnieje możliwość wyboru koloru owiewek: ciemno zielony, czerwony, przezroczysty lub dymiony na czarno, najlepiej wybrać takie, które będą jak najmniej widoczne na naszym samochodzie.
  • Gadżet ten może nieznacznie wpływać na zmniejszenie pola widzenia, jeśli więc wybierzemy ciemne owiewki to stojąc na światłach będziemy musieli się nieco bardziej wychylić, by spojrzeć na światła.

Montaż owiewek

Jest on niezwykle prosty, samodzielnie jesteśmy w stanie zamontować je dosłownie w minutę. Inaczej sprawa będzie się miała w przypadku niespasowanych owiewek lub jeśli źle je założymy, wtedy możemy spodziewać się komplikacji.

Zwróćmy uwagę, czy przy zamykaniu szyby nie dochodzi do blokowania jej. Jeśli posiadamy w samochodzie system automatycznego domykania szyb, źle zamontowane owiewki zatrzymają je i samochód nie zostanie zamknięty, co zwiększa prawdopodobieństwo kradzieży auta – dlatego właśnie ich prawidłowe dopasowanie i właściwy montaż są tak ważne.

Przed rozpoczęciem montażu warto więc zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, która ułatwi nam ich rozpracowanie i pozwoli je dobrze zamontować oraz nie uszkodzić. Owiewki montuje się poprzez wciśnięcie ich za uszczelkę, oczywiście przy opuszczonej szybie, zaczynając od góry ramki okna, a kończąc na punkcie przy lusterku.

Coraz więcej właścicieli samochodów z klimatyzacją decyduje się także na owiewki – nie ma co ukrywać, że stale używana klimatyzacja nie tylko podnosi spalanie naszego samochodu, ale również działa niekorzystnie na nasze zdrowie, dlatego gadżet ten jest bardzo dobrą alternatywą.

Przydatne informacje

Komplet solidnych owiewek powinien nas kosztować około 100 złotych. Oczywiście znajdziemy też tańsze produkty, lecz musimy liczyć się z tym, że zaczną nam szybko pękać od słońca czy mrozu .Tańsze wersje są też znacznie gorzej dopasowane.

Należy też wiedzieć, że pomiędzy owiewki a szybę, często dostaje się kurz oraz piach, musimy więc regularnie dbać o czystość, by nie dopuścić do porysowania szyby.

Owiewki możemy znaleźć w sklepach motoryzacyjnych lub na portalach aukcyjnych, warto przed zakupem znaleźć odpowiedni model i zapoznać się z opiniami użytkowników. Jeśli mamy wątpliwość co do dopasowania do modelu naszego samochodu warto skorzystać z pomocy fachowcy.

Pamiętajmy, żeby kierować się przede wszystkim jakością, nie ceną – solidne owiewki zapewnią nam niezwykle komfortową i bezpieczną jazdę, bez względu na panujące warunki atmosferyczne czy prędkość, z jaką się poruszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here