Odgrzybianie układu klimatyzacji w samochodzie

System klimatyzacji to niezwykłe ułatwienie w czasie podróży. Dzięki niemu możemy cieszyć się powiewami świeżego, schłodzonego powietrza nawet w czasie letnich upałów. Obecność klimatyzacji docenią wszyscy kierowcy podróżujący na długi dystans oraz osoby pracujące zawodowo „za kółkiem”. Niestety, ale używanie klimatyzacji wiąże się z koniecznością przeprowadzania jej regularnego serwisowania oraz odgrzybiania. Szczególnie to ostatnie jest istotne, gdyż klimatyzacja to idealna wylęgarnia dla grzybów, bakterii i innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się – na czym polega odgrzybianie układu klimatyzacji samochodowej oraz dlaczego należy je regularnie przeprowadzać.

Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto?

System klimatyzacji tworzy środowisko sprzyjające powstawaniu wirusów. Szczególnie gdy dochodzi do awarii lub uszkodzeń wybranych części – na przykład filtra kabinowego. Wówczas, powietrze krążące wewnątrz układu może być nadmiernie wilgotne, a ilość obecnych w nim zanieczyszczeń narastać z czasem. Sytuacja taka zdarza się szczególnie często, gdy na wiosnę – po zimowej przerwie – ponownie uruchamiamy układ klimatyzacji.

Wówczas, zalegające wewnątrz bakterie zostają rozpylone do wnętrza kabiny. Następnie, wraz z wdychanym powietrzem dostają się do naszych płuc, gdzie rozpoczyna się ich „drugie życie”. By uniknąć takiej sytuacji i nie narażać się na rozwój chorób, należy poddawać układ klimatyzacji regularnym kontrolom i czyszczeniu. Zgodnie z opinią specjalistów od układów klimatyzacji – należy odgrzybiać je regularnie co roku.

Odgrzybianie układu klimatyzacji – profesjonalne czy samodzielne?

Jest wiele sposobów, by odgrzybić klimatyzację samochodową. Najprostszym i możliwym do przeprowadzenia na własną rękę jest – użycie specjalnej pianki dezynfekującej w postaci aerozolu. Piankę taką należy rozpylić do wnętrza układu za pomocą specjalnej, dołączonej do niej elastycznej rurki. W trakcie przeprowadzania tej operacji należy wprowadzić rurkę jak najdalej w głąb układu klimatyzacji. W innym wypadku – odgrzybianie może być nieskuteczne i nie sięgnąć wszystkich kolonii drobnoustrojów.

Pianka czyszcząca ma swoje plusy, jak i minusy. Plusem jest niska cena oraz możliwość przeprowadzenia całej operacji samemu. Minusem jest niska skuteczność oraz brak pewności, czy udało się oczyścić układ w pełni, czy tylko częściowo. Najczęściej, same rurki przeznaczone do wprowadzania aerozolu nie są na tyle długie, by gwarantowały pełną skuteczność odgrzybiania.

Bardziej skuteczne sposoby wymagają od nas sięgnięcia po pomoc specjalistów. Popularnym rozwiązaniem jest tak zwane ozonowanie układu klimatyzacji, w trakcie którego wprowadza się do jego wnętrza ozon. Ta nietypowa „odmiana” tlenu ma właściwości toksyczne względem drobnoustrojów i aseptyczne. Pozwala na skuteczne odgrzybianie układu klimatyzacji – nawet jego najtrudniej dostępnych elementów.

Metoda ultradźwiękowa jest równie popularna. W jej trakcie, wprowadza się do wnętrza układu specjalny środek chemiczny w postaci gazu (dostępne są m.in. w ofercie climapartner.pl), który niszczy wszystkie potencjalne drobnoustroje. Zdecydowaną zaletą tej metody jest jej wysoka skuteczność oraz brak dodatkowych zagrożeń. Używane w jej trakcie gazy łatwo ulatniają się z układu klimatyzacji i wnętrza kabiny, nie pozostawiając żadnych nieprzyjemnych zapachów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here