Opłata celna za samochód

Po długich i bezskutecznych poszukiwaniach samochodu w polskich komisach postanowiłeś sprowadzić sobie auto z zagranicy? Pamiętaj o opłacie celnej tzw. podatku akcyzowym, który należy opłacić niezależnie od tego czy wybrany przez Ciebie pojazd jest nowy, prosto z salonu producenta czy pochodzi z tzw. drugiej reki – jest używany. Zastanawiasz się jak wysoka będzie opłata celna? Od czego zależą koszty z nią związane, w jaki sposób jest ona naliczana? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące podatku akcyzowego, jeżeli przymierzasz się do sprowadzenia samochodu z zagranicy, koniecznie sprawdź na co powinieneś się przygotować.

Dlaczego wybieramy auta z zagranicy?

Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, jedni swój wybór kierować będą okazyjną ceną, drudzy zaś większą i dużo korzystniejszą ofertą np. komisów. Polacy najchętniej samochody sprowadzają z Niemczech. Wykonania tego zadania podejmują się zazwyczaj samodzielnie bądź poprzez skorzystanie z usługi konkretnej firmy zajmującej się poszukiwaniem a następnie sprowadzeniem samochodu z zagranicy w imieniu swojego klienta.
Jeżeli polski rynek niczym Cię nie zachęcił to prawdopodobnie tak jak i inni będący w podobnej sytuacji do Twojej, postanowiłeś poszukać sobie auta marzeń u naszych zachodnich sąsiadów. Dużą popularnością cieszy się także sprowadzanie samochodów z Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii a nawet Włoch. Niestety oprócz kosztów związanych z samym zakupem należy także pamiętać o uiszczeniu obowiązkowej opłaty celnej.

Podatek akcyzowy

Zastanawiasz się w jakich sytuacjach należy odprowadzić opłatę celną do urzędu? Podatek akcyzowy dotyczy tych osób, które sprowadzają z zagranicy nowy lub używany pojazd, bądź chcą na terenie Polski sprzedaż samochód jeszcze nie niezarejestrowany.
O samej akcyzie mówi artykuł 100 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym z dnia szóstego grudnia z roku 2008.
Jego treść informuje o tym, że podatkiem akcyzowym objęty jest:
– import samochodu nowego lub używanego z poza granic Polski;
– sprzedaż samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terenie Polski;
– nabycie wewnątrzwspólnotowego samochodu.

Opłata celna za samochód
Od czego zależy wysokość opłaty celnej?

Chcesz wiedzieć co ma znaczenie na wysokość tego rodzaju opłaty? Otóż Urzędy Celne oraz Urzędy Skarbowe, kierując się m.in. kryteriami takimi jak:
– marka samochodu;
– model samochodu;
– rok produkcji samochodu;
– pojemność;
– moc.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:
– 3,1 proc. wartości zakupionego pojazdu, w przypadku samochodów wyposażonych w silnik o pojemności do 2.0 l;
– 18,6 proc. wartości zakupionego pojazdu, w przypadku samochodów wyposażonych w silnik o pojemności powyżej 2.0 l.

Wniosek o podatek akcyzowy należ złożyć w ciągu 14 dni od daty zarejestrowania pojazdu.
Na uregulowanie kosztów związanych z opłatą celną, każdy podatnik ma 30 dni, nie zapłacenie podatku akcyzowego w wyznaczonym terminie może skutkować nałożeniem mandatu (kary pieniężnej) przez odpowiedni urząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here