Oznakowanie opon

Wielkimi krokami zbliża się zima, na przełomie października-listopada każdy z kierowców robi wszystko by jak najlepiej przygotować się do tego okresu. Jedną z czynności jakiej się podejmują jest wymiana opon letnich na zimowe. Niektórzy wykonanie tego zadania powierzają fachowcom inni zaś udają się na zakupy by następnie samodzielnie wymienić opony w swoim samochodzie. Jak wybrać odpowiednie opony? Najprostszym sposobem na udane zakupy jest znajomość z zakresu oznakowania opon. Chcesz wiedzieć czego dotyczą znajdujące się na oponach znaki? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i ułatw sobie życie!

Czy warto znać się na oznakowaniach opon?

Otóż warto! I to z kilku powodów! Naszym zdaniem każdy odpowiedzialny kierowca powinien posiadać odpowiednią wiedzę z tego zakresu, tym bardziej, że rozszyfrowanie tych symboli wcale nie jest takie skomplikowane jakby mogło się wydawać. Znajomość podstawowych informacji nie tylko ułatwi Ci zakup odpowiedniego modelu opon ale także i felg.
Chyba nie musimy mówić o tym jak ważną rolę w zachowaniu komfortowej a przede wszystkim bezpiecznej jazdy pełnią perfekcyjnie dobrane opony. Musisz znać ich datę produkcji, rozmiar, właściwości, przeznaczenia – dopiero wtedy możesz być pewny tego, że nic złego w trakcie podróży Ci się nie przytrafi.
Poniżej odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania związane z oznakowaniem opon. Chcesz wiedzieć co oznacza dany symbol?

Data produkcji opony

Tak, zgadza się nawet na oponach znajdziesz datę produkcji. Wbrew ogólnej opinii nie zaleca się kupowania opon używanych, które za sobą mają już kilkanaście lat, chyba, że są w naprawdę niezłym stanie. Data produkcji znajduje się na bocznej stronie opony, są to cztery cyfry np. 0318, gdzie liczba „03” informuje o tygodniu produkcji a „18” o roku. Dzięki temu wiesz, że dana opona wyprodukowana została w styczniu 2018 roku.

Prawidłowy rozmiar opony

Każdy model auta ma swoje wymagania, tak samo jest w przypadku opon. Największą uwagę należy skupić oczywiście na rozmiarze opony, informacji na ten temat należy szukać na jej bocznych stronach. Jeżeli zauważysz ciąg cyfr np. 200/60R18 to właśnie ten szyfr zawiera informację o wielkości opony. Liczba „200” informuje o odległości pomiędzy bokami opony, co z kolei ułatwi Ci dobór odpowiedniego rozmiaru felg, cyfra „60” oznacza wysokość profilu opony a litera „R” rodzaj opony – w tym przypadku oponę miękką (radialną). „18” – to adnotacja, która ułatwi Ci dobór właściwych felg.

Oznakowanie opon
Opony zimowe

Z tym symbolem nie powinieneś mieć większego problemu, jeżeli na oponie widnieje znak „płatka śniegu” to możesz mieć pewność, że jest to rodzaj opony zimowej. Bardzo często spotkać się można również z oznakowaniem typu „M+S” co oznacza, że opona jest przystosowana do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Lewa czy prawa?

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, czy nasze opony są na właściwych miejscach. Producenci postanowili ułatwić te zadanie, umieszczając na oponach napisy „LEFT” oraz „RIGHT”, które odnoszą się do strony montowania opon na kołach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here