Samochody używane – z ogłoszeń, giełdy czy od dealera?

Znalezienie dobrego samochodu używanego wcale nie musi przypominać poszukiwania igły w stogu siana. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na miejsce zakupu – to ono determinuje również nasze bezpieczeństwo oraz komfort. Gdzie najlepiej kupować auta z drugiej ręki?

Ogłoszenia motoryzacyjne

Gdy chcemy zdecydować się na zakupienie samochodu z drugiej ręki, najczęściej rozpoczynamy od przeglądania ogłoszeń dostępnych w internecie. Do dyspozycji są wtedy liczne oferty prywatnych sprzedających oraz firm zajmujących się profesjonalnym handlem pojazdami.

Ogłoszenia to tysiące propozycji, do których każdego dnia dołączają nowe. Mamy więc w czym przebierać, ale musimy z drugiej strony pamiętać o minusach tej metody zakupu auta – nierzadko dużej odległości między sprzedającym i kupującym i braku pewności co do rzeczywistego stanu technicznego pojazdu.

Giełda samochodowa

Inna propozycja dla poszukiwaczy samochodów używanych to giełda samochodowa. Na giełdach mamy do dyspozycji mnóstwo ofert w jednym miejscu, a transakcję możemy zawrzeć niemalże od zaraz.

Dużym plusem jest możliwość zapoznania się z wieloma modelami samochodów, zajrzenia pod maskę, a niekiedy nawet odbycia jazdy próbnej. To także oszczędność czasu dla poszukiwaczy aut z drugiej ręki.

Niestety, w tym przypadku nie unikniemy jednak ryzyka zakupu uszkodzonego samochodu, którego rzeczywisty stan techniczny został zatajony przez sprzedawcę. Trzeba więc dokładnie zapoznać się z danym modelem przed decyzją o zawarciu transakcji.

Salon dealerski

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pojazdy z drugiej ręki można kupić też w salonach dealerskich marek, na przykład Ford samochody używane oferowane wtedy na sprzedaż to głównie modele z nowszych roczników.

Plusem zakupów u dealera jest większe bezpieczeństwo. Auta są dokładnie sprawdzane przed wystawieniem na sprzedaż, a klient może otrzymać na nie nawet gwarancję na pół roku czy na rok. Także na miejscu można wykupić ubezpieczenie, skorzystać z kredytu samochodowego, leasingu.

Minusem kupna auta od dealera jest na ogół nieco wyższa cena niż przez ogłoszenia czy na giełdach. Płacimy jednak za bezpieczeństwo i komfort transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here