Oznaczenie opon

Znasz powiedzenie, że dobry klient to świadomy klient? Ta zasada sprawdza się nie tylko w przypadku zakupów spożywczych ale także i zakupu elementów wyposażenia samochodu a w szczególności opon, w końcu od nich zależy zarówno komfort jazdy jak i zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też dzisiaj zajmiemy się tematem oznakowania opon, zapoznamy Cię z najważniejszymi oznaczeniami, tak byś mógł samodzielnie wybrać odpowiednie opony do swojego samochodu.
Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Wybierz właściwe opony do swojego auta!

To niezwykle ważna kwestia, musisz wiedzieć, że odpowiednie dopasowanie opon zwiększa bezpieczeństwo na naszych drogach. Chcesz wiedzieć jakie jest znaczenie symboli znajdujących się na oponach? Za chwilę przedstawimy Ci te najważniejsze, jesteśmy przekonani, że posiadając tę wiedzę zakup nowych opon nie będzie dla Ciebie żadnym problemem, co więcej podziel się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi znajomymi!

Na wstępie skupimy się na dacie produkcji opony, dzięki temu będziesz wiedzieć ile lat mają np. używane opony. Otóż data produkcji w postaci czterech liczb np. 1417 umieszczona jest zawsze na bocznej stronie opony, teraz najważniejsze liczba „14” oznacza tydzień produkcji a z kolei liczba „17” rok produkcji, stąd wynika, że dana opona została wyprodukowana w czternastym tygodniu roku 2017.

Teraz zajmiemy się rozmiarem opony, ten powinno dobierać się do modelu oraz parametrów technicznych i wymagań danego modelu samochodu. Oznakowań w rodzaju 200/60R18 poszukuj zawsze na bocznych stronach opon. Jesteś ciekawy co w tym wypadku oznaczają konkretne liczby? Otóż liczba „200” informuje o odległości pomiędzy bokami opony, co z kolei ułatwi Ci dobór odpowiedniego rozmiaru felg, cyfra „60” oznacza wysokość profilu opony a litera „R” rodzaj opony – w tym przypadku oponę radialną miękką. Ostatnia z liczb zawiera informację o wymiarze felgi (w calach).
Uwaga! Opony miękkie oznakowane literą „R” dedykowane są w dużej mierze samochodom osobowym, opony pojazdów rolniczych na oznakowane są symbolem „D”, natomiast do aut ciężarowych wybierać należy opony oznaczone literą „C”.

Oznaczenie opon

Jak przystało na odpowiedzialnego kierowcę, tak i Ty wymieniasz opony w swoim samochodzie co najmniej dwa razy w roku. Opony zimowe posiadają tłoczony symbol „płatka śniegu”, który informuje o ich zimowym przeznaczeniu. Zimowe opony nierzadko wyposażone są w znak M+S, co oznacza odporność na błoto (mud „M”) i śnieg (snow „S”)
Oprócz tego w sklepach bardzo często można spotkać opony z symbolem „kropli wody” – te produkty przystosowane są do jazdy na śliskiej oraz mokrej nawierzchni.

Jeżeli samodzielnie wymieniasz opony to dla ułatwienia producenci znakują je symbolami RIGHT (prawa) oraz LEFT (lewa) ale to nie wszystko, na oponach coraz częściej znajdują się oznakowania dotyczące sposobu ich montowania INSIDE, OUTSIDE – napisy informują o tym, która storna montażu będzie prawidłowa.
Teraz kiedy już wiesz na co należy zwrócić szczególną uwagę, dobranie odpowiednich opon zajmie Ci dosłownie kilka minut. Oczywiście na oponach znajdują się także inne oznakowania, nie są one jednak tak ważne jak te, z którymi przed chwilą się zapoznałeś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here