Zatankowanie niewłaściwego paliwa

Paliwo jest niezbędne do jazdy samochodem, ponieważ zasila ono silnik. W Polsce oprócz pojazdów hybrydowych i aut na gaz, mamy do czynienia z samochodami wyposażonymi w silniki benzynowe albo na olej napędowy. Czasami w wyniku różnych sytuacji, nieporozumień lub zwykłej nieuwagi może dojść do sytuacji, w której do pojazdu zostanie zatankowane złe paliwo. Warto wiedzieć jak należy się zachować w takim przypadku.

W dzisiejszych czasach ludzie żyją w ciągłym biegu i stresie oraz często zmieniają swoje samochody. Nic więc dziwnego, że czasami może dojść do sytuacji, w której do zbiornika wlejemy nieprawidłowe paliwo, tym bardziej, że pistolety służące do nalewania paliwa różnią się od siebie tylko odrobinę, więc wystarczy nawet krótki moment nieuwagi, aby doprowadzić do problemu. Bardzo istotną sprawą jest to czy benzyna została wlana do diesla czy też odwrotnie. Ważna jest też ilość wlanego paliwa. Dobrą wiadomością dla posiadaczy silników wysokoprężnych jest fakt, że omyłkowe wlanie niewielkiej ilości benzyny nie będzie dużym problemem dla takich jednostek napędowych, jednak w przypadku zatankowania dużej ilości, paliwo trzeba będzie odpompować.

Pomoc bezpośrednio na stacji benzynowej

Na polskim i zagranicznym rynku działa wiele stacji benzynowych, które oferują usługi z zakresu spuszczania paliwa ze zbiornika. Jeśli jednak jednostka napędowa jest wyposażona w pompowtryskiwacze, wówczas potrzebna będzie fachowa pomoc, ponieważ odpalenie pojazdu może doprowadzić do kosztownych i poważnych uszkodzeń. W takim przypadku warto poszukać serwisu specjalizującego się w rozwiązywaniu problemów ze źle zatankowanym paliwem. Można to zrobić korzystając z serwisu https://fixmycar.pl. Alternatywnym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej, która odholuje pojazd do specjalistycznego warsztatu albo sama zajmie się takim problemem.

Co należy zrobić po wlaniu nieprawidłowego paliwa do zbiornika?

Problem jest o wiele łatwiejszy do rozwiązania, jeśli kierowca zwrócił uwagę na swoją pomyłkę jeszcze przed uruchomieniem silnika pojazdu. W takiej sytuacji należy po prostu wezwać pomoc drogową, która odholuje pojazd do odpowiedniego serwisu. Firmy takie zajmują się nie tylko odpompowaniem paliwa ze zbiornika, ale również oczyszczeniem przewodów paliwowych i przepłukaniem całego układu. Oprócz tego elementem takiej naprawy jest wymiana świec i filtra paliwa. Nie warto wykonywać takich czynności samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do poważnego i kosztownego uszkodzenia pompy paliwa albo czujnika poziomu paliwa.

Uruchomienie silnika po wlaniu złego paliwa

W przypadku uruchomienia silnika po wlaniu złego paliwa, należy natychmiast go wyłączyć i wezwać pomoc od razu po wykryciu problemu. Bardzo często w takiej sytuacji dochodzi do uszkodzenia katalizatora, a nawet do kosztownego przypalenia tłoków.

Jeśli silnik diesla zostanie uruchomiony po wlaniu do niego sporej ilości benzyny, pomoc specjalisty będzie polegała na wykonaniu opisanych wyżej czynności oraz przeczyszczeniu pompy wtryskowej i wtryskiwaczy. Czasami może dojść do sytuacji, w której pompa i wtryskiwacze będą wymagały dokładniejszej regeneracji, a nie tylko samego czyszczenia.

W przypadku zatankowania oleju napędowego do silnika benzynowego, jego uruchomienie może być niemożliwe. W przypadku małej ilości złego paliwa, jednostka napędowa będzie nadal pracować, ale kierowca z pewnością zauważy nierówną pracę silnika, który po pewnym czasie może ulec poważnej awarii. W związku z tym sprawą kluczową jest jak najszybsze zorientowanie się i wyłączenie silnika, aby nie pogłębiać jego uszkodzeń. W takiej sytuacji nie można nic więcej zrobić samodzielnie i należy skorzystać z pomocy fachowców.

Kiedy konieczne jest wezwanie pomocy drogowej?

Nie ma ludzi nieomylnych i nie każdy kierowca musi się dobrze znać na mechanice samochodowej. To właśnie dlatego na rynku działają firmy specjalizujące się w kompleksowej pomocy drogowej. Dobre firmy oferują profesjonalną pomoc całodobową przez cały rok, również w weekendy, święta i inne dni wolne od pracy, a także w późnych godzinach nocnych. Pracownicy takich firm udzielą więc niezbędnej pomocy w wielu różnych, nieprzyjemnych i stresujących sytuacjach drogowych, w tym również w przypadku zatankowania złego paliwa. Należy więc wezwać pomoc od razu, gdy zauważyliśmy pomyłkę. Niektóre firmy samodzielnie zajmują się rozwiązywaniem takiego problemu, a inne oferują holowanie do wyspecjalizowanych serwisów, które doprowadzą silnik do właściwego stanu po takiej pomyłce.

W związku z powyższym, warto dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w dane kontaktowe do sprawdzonych serwisów samochodowych oraz firm, które zajmują się kompleksową pomocą drogową. Informacje te można łatwo znaleźć w lokalnej prasie, mediach oraz w Internecie.

https://pomocdrogowa.info/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here