Jak czyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie

Niemalże każdy właściciel samochodu dąży do utrzymywania go w jak najlepszym stanie. W dłuższej perspektywie pozwala to zachować jego wartość lub chociaż spowolnić jej utratę. Co więcej, zachowywanie auta w dobrym stanie znacząco polepsza komfort jazdy. Czyste wnętrze stanowi niekwestionowaną wizytówkę właściciela. Warto systematycznie dbać o tapicerkę. Należy pamiętać, że czyszczenie skóry w samochodzie powinno być wykonywane przy wykorzystaniu specjalnych środków, a także przy zachowaniu kluczowych zasad. Skóra w samochodzie wymaga specjalnego traktowania. Przedstawiamy, jakie środki powinny być wykorzystywane podczas czyszczenia skórzanej tapicerki, a także jak postępować w ramach prowadzonej pielęgnacji. 

Czyszczenie skórzanej tapicerki: te produkty będą Ci potrzebne

Na rynku dostępny jest cały szereg produktów, które dedykowane są do czyszczenia skórzanych tapicerek w samochodzie. Większość z nich charakteryzuje się wątpliwą jakością, co posiada bezpośrednie przełożenie na uzyskiwany efekt. W konsekwencji można stracić nie tylko pieniądze, ale także bezcenny czas, a i tak czynność będzie trzeba niezwłocznie powtórzyć. 

Osoby, które dopiero rozpoczynają naukę czyszczenia skórzanej tapicerki w samochodzie powinny wybierać gotowe zestawy, które wyposażone są w niezbędne produkty. Zestawy do czyszczenia skór posiadają najczęściej podstawowe produkty, które są jednocześnie konieczne do prawidłowego wyczyszczenia. 

Produkty, należy dobierać do aktualnych potrzeb pojazdu. Zupełnie inne środki należy dobierać w przypadku mocnych zabrudzeń, a inne do zabiegów bieżącej pielęgnacji. Kluczowe są środki, które służą do wyczyszczenia tapicerki, w następnej kolejności należy zastosować preparat zapewniający pielęgnację. Następnie należy kupić specjalną szczotkę i ścierkę. Te cztery środki stanowią absolutne minimum. Jest to z pewnością okrojony zestaw. Osoby przykładające większą wagę do pielęgnacji pojazdu mogą dokupić dodatkowe preparaty i akcesoria. Można kupić środek pozwalający na usunięcie trudnych plam, a do tego gąbkę i specjalny aplikator do piany. Sprawdź porównanie zestawów do czyszczenia skór na https://detailingobsessed.pl/rankingi/cmml/porownanie-zestawow-do-czyszczenia-skor.html

Z każdym rokiem przybywa na rynku nowych preparatów, które służą do czyszczenia tapicerek. Z pewnością część z nich zasługuje na przetestowanie, jednak warto szukać swoich sprawdzonych i pewnych środków, które są dopasowane do potrzeb posiadanej tapicerki. Z czasem potrzeba testowania minie samoistnie i z półek sklepowych będziemy wybierać wyłącznie produkty, które już były wypróbowane. Przykłady skutecznych i godnych polecenia środków przedstawione są u Detailing obsessed. Ograniczają się wyłącznie do sprawdzonych produktów. 

Jak dbać o skórę w samochodzie?

Kluczową zasadą, którą należy się kierować podczas dbania o skórę w samochodzie jest z pewnością regularność. Systematyczne czyszczenie przynosi najlepsze i nieporównywalne efekty. Pozwala to zapobiec powstawaniu starych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Równolegle u właściciela wyrobi się nawyk, który będzie ułatwiał pamiętanie o regularności. Optymalnym czasem jest raz na trzy miesiące, choć w przypadku nagłych zabrudzeń należy reagować jak najszybciej. 

W następnej kolejności należy pamiętać o doborze środków i akcesoriów, które dedykowane są wyłącznie do tego typu tapicerki. Próbowanie oszczędności w tym zakresie przynosi zazwyczaj więcej szkody niż pożytku, a co więcej może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, co będzie kosztowało o wiele więcej. W tym również należy unikać stosowania samej wody lub chusteczek nawilżających. Środki należy dostosować do rodzaju skóry. Skóra naturalna i skóra syntetyczna posiadają zupełnie inne potrzeby. 

Proces czyszczenia skórzanej tapicerki powinien być złożony z trzech etapów: odkurzanie, mycie i pielęgnacja. Kluczowe jest dokładne odkurzenie, które pozwoli na usunięcie nawet najdrobniejszych ziarenek piasku lub okruchów. W tej roli sprawdza się zarówno odkurzacz domowy jak i ten dostępny na stacjach benzynowych. Idealnie sprawdza się wąska ssawka szczelinowa, która pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Podczas odkurzania tapicerki należy zmniejszyć moc, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia. Z kolei zbyt mocne pocieranie może spowodować powstanie przetarć, które mogą przekształcić się w dziurę. 

Wstępne czyszczenie powinno bazować na ściereczce zwilżonej wodą. Nadmiar wody na tapicerce jest zabójczy dla skórzanej tapicerki, dlatego ścierka powinna być bardzo dobrze wykręcana. To ma wyłącznie pozwolić na usunięcie kurzu i drobnego osadu a nie dogłębne wyczyszczenie. Następnie można zastosować zakupione preparaty. W pierwszej kolejności te do czyszczenia, a później po wyschnięciu środki do pielęgnacji i konserwacji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here