Kiedy powinniśmy wymienić filtr paliwa?

0
1017

Filtry paliwa to specjalistyczne urządzenie, które zostało skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie oczyszczało paliwo. Dzięki specjalnej budowie ciecz jest odpowiednio filtrowana, co jest jednym z głównych warunków prawidłowego funkcjonowania całej jednostki napędowej. Zatem konieczne jest, aby filtr paliwa był stale kontrolowany. Jeżeli filtr jest już zużyty, niezbędna będzie jego wymiana. Dawniej w pojazdach, które miały silniki benzynowe, w wypadku kiedy filtr paliwa był zaniedbany, samochód się zatrzymywał, a jedynym rozwiązaniem było przeczyszczenie gaźnika. Co jeszcze musimy wiedzieć na temat filtrów paliwa?

Do czego służy filtr paliwa?

Poziom filtracji różni się zawsze w zależności od danego modelu samochodu. Generalnie rzecz biorąc przyjmuje się jednak, że w układach zasilania silników z silnikiem samoczynnym nieprzepuszczalne są cząsteczki większe niż 3 mm. Natomiast, jeżeli chodzi o silniki benzynowe, to wartość ta odpowiednio wynosi 10 mm. Można ponadto stwierdzić, że z technicznego punktu widzenia oczyszczanie benzyny jest zdecydowanie łatwiejsze niż oczyszczanie oleju napędowego, który bardzo szybko jest zanieczyszczony. Ponadto w wypadku oleju napędowego w temperaturach ujemnych może bardzo szybko dochodzić do krystalizacji parafiny.

Jakie funkcje ma filtra paliwa?

Filtry paliwa mają wiele różnych funkcji, które są bardzo ważne dla działania całego samochodu. Jak sama jego nazwa wskazuje, jego główną funkcją jest wychwytywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które znajdują się w paliwie i przedostają się w stronę silnika. Zabrudzenia to zarówno różnego rodzaju związki organiczne, jak również bardzo niebezpieczne dla całego układu napędowego ciała stałe, takie jak na przykład drobiny pyłów. Koniecznie trzeba również zauważyć, że filtry paliwa, które są przeznaczone do silników wysokoprężnych, mają trochę inną konstrukcję aniżeli filtry w jednostkach benzynowych.

Jak często powinno się wymieniać filtr paliwa?

Jeżeli chodzi o silniki benzynowe to nie ma konieczności, żeby wymieniać filtr paliwa często. Średnio co około 60 – 80 tys. km, ale nie jest to regułą. Jak się okazuje, w niektórych autach producenci nie wskazują wymiany filtra paliwa na liście czynności serwisowych. Powinniśmy zatem spojrzeć do książki obsługi samochodu i sami się przekonać, jak to wygląda w przypadku naszego auta. Znaczenie klarowniejsze interwały można ustalić, jeżeli chodzi o samochody z silnikami wysokoprężnymi. Tutaj producenci zalecają, aby filtr paliwa był wymieniany co 30 tys. km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here