opony zimowe

Zima w naszym kraju stanowczo nie sprzyja kierowcom. Jednego dnia obfituje w opady śniegu, innego w deszcz, do tego dochodzą mrozy na przemian z ociepleniami i lokalnymi, porannymi przymrozkami. W efekcie jest to wyjątkowo niebezpieczny i podstępny moment, w którym nietrudno o wypadek. Jak zminimalizować jego prawdopodobieństwo? Oprócz ostrożnej jazdy ważne jest także odpowiednie przygotowanie samochodu, a przede wszystkim: wymiana opon na zimowe.

Sprawdź swoje opony

Opony w swoim samochodzie powinieneś poddawać regularnej kontroli. Dzięki temu będziesz miał pewność, iż bieżnik ma odpowiednią głębokość, a sama mieszanka bitumiczna nie uległa zniszczeniu: na przykład wybrzuszeniu czy delikatnym pęknięciom. Jeśli sam nie potrafisz sobie z tym poradzić, powinieneś zgłosić się do profesjonalnej stacji wymiany opon lub kontroli pojazdów, w której na pewno uzyskasz odpowiednie informacje na ten temat.

Regularne sprawdzanie stanu opon pozwoli ci odkryć ten moment, w którym będą już wymagały wymiany na nowe. Może to nastąpić, gdy pojawią się mechaniczne uszkodzenia, ale również w chwili, w której bieżnik ulegnie znacznemu wytarciu i będzie zbyt płytki, aby zagwarantować bezpieczną jazdę. W takim przypadku będzie on także niezgodny z przepisami.

Prawidłowa głębokość bieżnika

Zgodnie z polskim prawem, samochód musi być wyposażony w opony, których minimalna głębokość bieżnika o 1,6 mm. Taka wysokość jest także zaznaczona na specjalnym wskaźniku na oponach i pozwala na łatwą, szybką ocenę stanu zużycia. Jeśli bieżnik jest niższy niż 1,6 mm, oznacza to, iż nie spełnia wymogów, jazda jest niebezpieczna i opona powinna być wymieniona. Teoretycznie na oponach, które mają bieżnik wyższy choć trochę od 1,6 mm, można jeździć.

Jest to jednak teoria. Aby zachować w pełni bezpieczną jazdę, należy uwzględnić różnorodne warunki pogodowe, z jakimi mamy do czynienia w naszym kraju: opady deszczu i śniegu, przymrozki i inne naturalne zjawiska, które utrudniają jazdę. Abstrahując więc od teorii, należy pamiętać, iż realna głębokość bieżnika, która zapewnia optymalną przyczepność i odprowadzenie wody, wynosi minimum 3 mm dla opony letniej, a 4 mm dla opony zimowej.

Chcesz być przygotowanym na zimę? Kup opony wcześniej

Jeśli po tym wszystkim skontrolowałeś stan własnych opon zimowych i doszedłeś do wniosku, iż wymagają wymiany, nie czekaj z tym do początku zimy. Lepiej zadbać o nie wcześniej i być przygotowanym nawet na nagły opad śniegu czy przymrozek – w końcu, jeśli będziesz miał je już w domu, wystarczy jedynie dokonać wymiany, by być gotowym do drogi.

Tanie opony zimowe do swojego auta osobowego znajdziesz w sklepie Tire Expert. Będziesz miał tam ogromny wybór różnych modeli i cenionych producentów, dzięki czemu znajdziesz bez wątpienia takie, które najbardziej pasują do twojego auta i najlepiej sprawdzą się podczas twoich podróży. Dzięki temu każda będzie bezpieczna i bardziej komfortowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here