Najbezpieczniejszy kask motocyklowy – co kupić?Najbezpieczniejszy kask motocyklowy – co kupić?

Jazda na motocyklu może być niebezpieczna nawet wtedy, gdy skrupulatnie przestrzegamy przepisów drogowych. Aby zmniejszyć swoje ryzyko, warto zainwestować w dobry kask motocyklowy. Jaki model będzie mógł zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa?

Nie każdy kask motocyklowy, który znajduje się w sklepie, może być określony mianem bezpiecznego. Aby kupić odpowiednie wyposażenie tego rodzaju, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Rodzaj kasku

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kask integralny, czyli model, który jest w stanie zakryć całą głowę. Kask integralny składa się z jednolitej skorupy, która uzupełniona jest wizjerem. Jest zapinany pod brodą na odpowiednie zamknięcie.

Kaski integralne są bezpieczniejsze od modeli szczękowych, czyli z podnoszoną częścią szczękową, a także od kasaków otwartych. Niezależnie od tego, na jakim motocyklu jeździmy, warto wybrać model integralny.

Rozmiar kasku

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma także rozmiar kasku. Największym zagrożeniem jest taki kask, który jest zbyt duży, ponieważ istnieje wtedy duże niebezpieczeństwo, że spadnie z głowy motocyklisty podczas zdarzenia drogowego.

Po włożeniu na głowę i wyregulowaniu zapięcia motocyklista nie powinien móc zdjąć kasku. Gdy kask da się zdjąć, należy wybrać mniejszy, lepiej dopasowany model.

Certyfikaty i atesty kasku

O tym, czy kask jest bezpieczny i godny zaufania, decyduje jego konstrukcja, a także odpowiednie certyfikaty i atesty, które potwierdzają, że jest ona w stanie zapewnić optymalny poziom ochrony.

Eksperci wskazują, że minimalnym wymogiem dla dobrego kasku będzie certyfikat ECE 22.05. Oczywiście, jeszcze większy poziom bezpieczeństwa mogą zapewnić bardziej wyśrubowane certyfikaty, na przykład spełniające amerykańskie standardy DOT i SNELL czy europejska normę SHARP.

Producent kasku

O bezpieczeństwie kasku motocyklowego może dużo powiedzieć nam także jego producent. Obecnie jedne z najbezpieczniejszych kasków dostarcza firma Arai Warszawa to jedno z miast w Polsce, gdzie można je zakupić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here