Różnice w cenach części samochodowych

Koncerny motoryzacyjne rok do roku notują wzrosty sprzedaży nowych aut. Im więcej samochodów na drogach, tym więcej potrzeba części zamiennych, gdyż w każdym modelu, niezależnie od marki, ma prawo nastąpić mniejsza lub większa awaria. Zatem rynek części zamiennych musi dotrzymywać kroku rosnącej liczbie aut. Rzeczywiście, dostępność części samochodowych jest dziś bardzo duża. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczne różnice w ich cenach. Z czego wynikają takie rozbieżności?

Miejsce zakupu

Zaprowadzając auto do dedykowanego ASO, można się niemiło zdziwić, gdyż ceny części są tam nieporównywalnie wyższe od tych, które oferują warsztaty niezależne oraz sklepy z częściami do aut. Głównym czynnikiem windującym ceny w ASO jest fakt, że serwis ten bazuje wyłącznie na oryginalnych częściach producenta. Osoby prowadzące warsztaty niezależne raczej stronią od kupna części oryginalnych, zwykle stosując zamienniki. Natomiast w dobrych sklepach znaleźć można zarówno części oryginalne, jak i ich odpowiedniki od różnych producentów.

Jakość części

Panuje dziś powszechne przeświadczenie, że drogie części gwarantują wysoką jakość, natomiast te dostępne w niższych cenach już niekoniecznie i lepiej trzymać się od nich z daleka. Czy jest to słuszne stwierdzenie i czy warto kierować się ceną, szukając dobrych jakościowo podzespołów samochodowych?
Jako przykład posłużą części do Opla, które ocenione zostały przez eksperta. Próbie poddanych zostało kilka podzespołów z symbolem OEM, w tym turbosprężarka, wtryskiwacze, sprężyny, zawieszenia oraz klocki hamulcowe. Części zostały podzielone na dwie grupy, nazwane roboczo jako tanie zamienniki i drogie zamienniki. Zamontowano je w dwóch autach (Opel Insignia) o takich samych parametrach i obydwa testowano razem, aby warunki były jak najbardziej zbliżone. Po przejechaniu określonego dystansu, części zostały zdemontowane i poddane ocenie. Jak się okazało, tanie zamienniki nie ustępowały jakością swoim droższym odpowiednikom. „W mojej ocenie tańsze części spisały się nadzwyczaj dobrze, dlatego nie warto sugerować się ceną, szukając dobrych części zamiennych” – reasumuje ekspert specjalizujący się w częściach do Opla.

Dostępność części

Wyraźne różnice w cenach podzespołów widać także porównując części do samochodów popularnych i tych bardziej egzotycznych. Producenci podzespołów zmniejszają nakład produkcyjny części do samochodów, które powoli znikają z rynku. W efekcie czasami trudno znaleźć poszukiwany element, a nawet jeżeli jest gdzieś dostępny, cena może być zaporowa, ponieważ sprzedawcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że podaż rynkowa jest niewielka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here