Silnik FSI

Jesteś wielkim fanem samochodów, jednej z najpopularniejszych niemieckich marek Volkswagen? Chodzi Ci po głowie zakup starszego modelu auta z silnikiem FSI? Chcesz wiedzieć czy aby na pewno jest to dobry wybór? Dzisiaj postaramy się ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji, omówimy pokrótce ogólną charakterystykę tego silnika, sprawdzimy jego parametry techniczne, zwrócimy uwagę na jego zalety oraz wady. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Jak to się zaczęło?

Silniki FSI pojawił się na rynku motoryzacyjnym w roku 2002, wówczas to zyskał miano silnika najnowszej generacji. Skrót FSI oznacza Fuel Straight Injection, co w tłumaczeniu na polski brzmi – silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jednym z pierwszych producentów, który postanowił wyposażyć własnie w ten rodzaj silnika poszczególne modele aut była marka Volkswagen.
Cel zastosowania silników FSI był prosty – technologia miała skutecznie zwiększać osiągi samochodu przy jednoczesnym, oszczędnym zużyciu paliwa. Jak się zapewne domyślasz kierowcy byli zachwyceni tym faktem, dlatego też każdy z nich marzył o aucie z takim silnikiem.

Praca silnika FSI

Specjaliści poświęcili wiele lat badań nad udoskonaleniem silników benzynowych, silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa choć dzisiaj są już normą, to w tamtych czasach były niezwykle pożądaną nowością. Na czym polega praca silnika FSI? Każdy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa charakteryzuje się specyficzną budową, w komorze spalania znajduje się specjalny wtryskiwacz, z kolei poprzez zawór dolotowy przedostaje się tylko i wyłącznie powietrze. Wytworzone przez pompę ciśnienie uruchamia przepływ paliwa co napędza samochód w ruch.
Silnik FSI pracował tak by przy wysokiej prędkości samochód spalał jak najmniej paliwa, co korzystnie miało dobić się na stanie portfela każdego posiadacza auta wyposażonego w silnik z bezpośrednim wtryskiem.

Silnik FSI
Rewolucja silnika FSI

Od momentu oficjalnego zaprezentowania silnika FSI, marka Volkswagen pracowała nad dalszym jego udoskonalaniem i tak po kilku latach niektóre z modeli samochodów zaopatrzone zostały w nowszą wersję silnika FSI – Turbo FSI, w skrócie TFSI.
Silnik ten pojawił się m.in. w samochodach marki Volkswagen Passat i Golf V GTI a także Audi A3, Audi TT, Skoda Octavia, Seat Leon Cupra, Seat Exeo oraz Skoda Super.
Jednak pomimo dobrych osiągów w niedługim czasie Turbo FSI zastąpiony został silnikami TSI oraz TFIS.
Więcej informacji na temat tego ostatniego, znajdziesz w oddzielnym artykule znajdującym się na naszej stronie – koniecznie zapoznaj się z jego treścią i sprawdź co o tej jednostce napędowej sądzą inni użytkownicy.

Podsumowując, silniki FSI należały wówczas do jednych z najlepszych i najbardziej pożądanych, dzisiaj można je spotkać jedynie w starszych modelach samochodów. Biorąc pod uwagę zakup takiego auta musisz się liczyć przede wszystkim z tym, że silnik już swoje przeszedł, więc jego stan techniczny może już nie być w najlepszej kondycji, może więc rozważ zakup auta z nowszą wersją silnika FSI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here