garbus

Nie każdy samochód zasługuje na miano legendy. Garbus zdecydowanie posiada ten przywilej. Oczywiście nie bez powodu! Z powstawaniem tego samochodu wiąże się ciekawa historia, a i w trakcie jego produkcji działy się ciekawe rzeczy, o których warto wspomnieć. O jego wiecznej popularności świadczy, chociażby fakt, iż do dzisiaj w wersji nowoczesnej, odnowionej przemierza on niemieckie drogi, polskie i w zasadzie to… każde inne! Garbusa spotkać można w każdym zakątku świata!

Tak powstał samochód garbus

Na wstępie warto wspomnieć o tym, jak to się stało, że powstał taki, a nie inny projekt samochodu i w jakim czasie miało to miejsce. Otóż projekt samochodu, który dzisiaj powszechnie nazywany jest garbusem, zrodził się w Niemczech jeszcze przed II Wojną Światową. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że w garbusowej historii pojawia się także postać, która w tamtym czasie miała spore znaczenie dla Niemiec i świata (jak wiadomo negatywne). Mowa oczywiście o Adolfie Hitlerze. To on zapowiedział powstanie samochodu idealnego dla ludu. Takiego, który będzie odpowiadał pod względem użytkowym oraz finansowym każdemu obywatelowi Niemiec.

Sukces garbusa – za co go kochano?

Samochód ten zaczął być szczególnie doceniany, gdy masowo ruszyła jego produkcja. Stało się to oczywiście dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej. Podbił on serca ludzi na całym świecie właśnie z tych powodów, które od początku miały być jego największym atutem. Jest to lekka konstrukcja, niewielkie rozmiary przy jednoczesnym zachowaniu wystarczającej dla całej rodziny ilości miejsca. Samochód garbus miał od początku osiągać maksymalną prędkość do 100 km/h. Miała być to optymalna prędkość odpowiadająca przeciętnym potrzebom zwykłego mieszkańca. To dostosowanie do codzienności obywateli oraz nastawienie na proste i praktyczne rozwiązania bardzo się przyjęło i skradło serca ludzi na całym świecie.

Samochód garbus w popkulturze

O ogromnej popularności tytułowego samochodu świadczy fakt, że miał i nadal ma on spore znaczenie dla popkultury. Wielokrotnie mogliśmy natknąć się na niego w znanych na całym świecie produkcjach filmowych. W niektórych przypadkach w pierwszej kolejności napotykaliśmy go w dziełach literackich, które stanowią światowe bestsellery. Do takich tytułów należy, chociażby horror Stephena Kinga „Lśnienie”. Żółtego VW garbusa mogliśmy podziwiać w adaptacji filmowej jednej z najmroczniejszych i najpopularniejszych historii fantastycznych.

Samochód garbus i jego wpływ na rozwój motoryzacji

Jak się szybko okazało, garbus miał ogromny wpływ na rozwój motoryzacji. Jego podstawowe założenia przyjęły się i okazały właśnie tym, czego ludzie potrzebują. Rozwój światowej motoryzacji poszedł wiec właśnie w tym kierunku. W latach 60-tych ruszyła w USA kampania pod hasłem ”think small”, co świadczy o ogromnym wpływie samochodu garbusa na postrzeganie motoryzacji na całym świecie. Reklamowano i promowano wszystko to, co Amerykanin albo obywatel jakiegokolwiek innego kraju mógłby uznać za ogromną wadę. Niewielkie rozmiary samochodu, jego groteskowy wygląd oraz brak możliwości szybkiego poruszania się po drogach przedstawiano jako największe atuty samochodu. Faktycznie, jak się okazało, tego właśnie potrzebował lud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here