Jak kupić samochód?

Udało Ci się odłożyć trochę gotówki, więc w końcu postanowiłeś spełnić jedno ze swoich marzeń jakim jest posiadanie własnego samochodu? Nie każdego z nas stać na zakup nowego auta wprost z salonu producenta, dlatego też większość podejmuje decyzję o nabyciu samochodu z drugiej ręki, prościej mówiąc – samochodu używanego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Czy prywatni sprzedawcy są zawsze lojalni i prawdomówni? Jak ustrzec się przed naciągaczami? O tym wszystkim opowiemy Ci już za chwilę.

Zastanów się czego potrzebujesz?

Zanim przystąpisz do poszukiwań samochodu, pomyśl przez chwilę jak ma on być – zastanów się nad marką, modelem, parametrami technicznymi. Sprawdź dokładnie jakim budżetem dysponujesz, uwzględnij także dodatkowe opłaty oraz wydatki związane z nabyciem nowego samochodu, rozważ wszystkie „za i przeciw” a dopiero potem zacznij przeglądać ogłoszenia bądź osobiście przejdź się po miejscowych komisach samochodowych. Na jakie ogłoszenia warto zwrócić uwagę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Jak kupić samochód?
Gdzie szukać ofert?

Ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów używanych umieszczane są zazwyczaj na specjalnych stronach internetowych. Oferty składane są nie tylko przez prywatnych sprzedawców ale także i komisy samochodowe.
Skorzystaj z praktycznych wyszukiwarek, które ograniczą poszukiwania do minimum – wybierz odpowiednie kryteria oraz przedział cenowy a po chwili Twoim oczom ukażą się tylko te ogłoszenia, które spełniają konkretne warunki. Znalazłeś samochód idealny, który dodatkowo jest w niewiarygodnie niskiej cenie? Od razu przestrzegamy przed tego typu ogłoszeniami – pamiętaj, że wśród uczciwych sprzedawców zawsze znajdują się także ci drudzy, prawie nowe auto z małym przebiegiem, które sprzedawane jest za mniejszą połowę wartości rynkowej może być kradzione! Nie daj się oszukać, wybieraj te oferty, które wydają się być jak najbardziej realne.

Sprawdź czy auto nie jest kradzione!

Sprzedawca nie wzbudził Twojego zaufania? Masz wątpliwości co do tego czy samochód faktycznie należy do niego? Najprostszym sposobem aby się tego dowiedzieć jest sprawdzenie numeru nadwozia, popularnie nazywanym numerem VIN, który znajdziesz m.in. w karcie pojazdu bądź przedniej szybie po stronie kierowcy na plakietce. Numer VIN pozwoli Ci poznać całą historię pojazdu, łącznie z ewentualnymi wypadkami oraz naprawami ale przede wszystkim da Ci odpowiedź czy sprzedawca jest jego prawowitym właścicielem.

Zwróć uwagę na treść umowy kupna-sprzedaży

To niezwykle ważne, zanim złożysz podpis na umowie kupna-sprzedaży konkretnego samochodu, koniecznie zapoznaj się z jej treścią. Jeżeli coś wzbudza Twoje wątpliwości lub informacje w niej zawarte są niejasne to poproś sprzedawce o złożenie wyjaśnień i ponowne sformułowanie umowy. Przed podpisaniem umowy ostatecznej, zawrzeć należy przedwstępną umowę kupna-sprzedaży, jak powinna ona wyglądać? Na ten temat powstał osobny artykuł, który znajduje się na naszej stronie – gorąco zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here