Jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Przyczepka samochodowa jest jednym z najpraktyczniejszych gadżetów dla kierowców. Dzięki niej jesteśmy w stanie bez najmniejszego problemu przewieźć meble, motocykl czy inne przedmioty, których umieszczenie w środku auta jest niemożliwe. Kupując przyczepkę samochodową musisz się liczyć z tym, że ją także należy zarejestrować? Chcesz wiedzieć jak to wygląda w praktyce, z jakimi kosztami się to wiąże? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik jak „krok po kroku” dokonać prawidłowej rejestracji przyczepki samochodowej.

Zamiast wynajmować, kup swoją!

Jesteś w trakcie przeprowadzki? A może planujesz zakupić zabytkowy motocykl, który następnie będzie trzeba przetransportować z drugiego końca Polski? Niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajdujesz to zapewne rozważasz zakup lub wynajęcie przyczepki samochodowej. Lepiej kupić czy wynająć? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, jest to kwestia bardzo indywidualna. Po pierwsze zastanów się do jakich celów będziesz wykorzystywał zakupioną przyczepkę, czy będzie to jednorazowe jej użycie czy też nie? Jeżeli dosyć często zdarza Ci się przewozić różnego rodzaju rzeczy to w takich sytuacjach zakup przyczepki będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem, bowiem koszt jej wynajęcia to ok.30-40 zł za dobę a cena używanej waha się w granicach 500-600 zł.

Jednak ostateczną decyzję musisz podjąć samodzielnie, weź pod uwagę wszystkie „za i przeciw”, oblicz koszty związane zarówno z nieustannym wypożyczaniem jak i zakupem przyczepki samochodowej a następnie wybierz opcję, która okaże się być najlepszą inwestycją.

Jak zarejestrować przyczepkę samochodową?

Rejestracja przyczepki samochodowej krok po kroku

Z racji tego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi przyczepę samochodową, traktować należy jako osobny pojazd, dlatego też każdy kierowca, który posiada przyczepę na własność powinien dokonać jej rejestracji w miejscowym Wydziale Transportu i Komunikacji.
W celu dokonania rejestracji właściciel przyczepy musi wypełnić odpowiedni wniosek, do którego dołączyć należy oryginał umowy-kupna sprzedaży. Jeżeli przyczepka jest z tzw. drugiej ręki – używana, wówczas konieczne będzie także okazanie świadectwa homologacji.

Kolejny krok to opłacenie wszystkich kosztów związanych z wydaniem dowodu rejestracyjnego. Czyli:
– dowód rejestracyjny 54 zł (+ 0,50 zł za wydanie dokumentu);
– tablice rejestracyjne 40 zł (+ 0,50 zł za wydanie tablic);
– znaki legalizacyjne 12,50 zł;
Łączna kwota wynosi 107,50 zł, należy ją uiścić bezpośrednio podczas składania wniosku.

W trakcie rejestrowania pojazdu możliwe jest także jego ubezpieczenie od wypadków drogowych, na okres dwunastu miesięcy. Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku (w przeciągu 7-14 dni) kierowca otrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

W dowodzie znajdą się takie informacje jak m.in. dane właściciela pojazdu, dane organu wydającego dowód rejestracyjny, oznakowanie pojazdu, rodzaj pojazdu, rok produkcji itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here