Systemy osłonowe i elektroinstalacyjne

Zabezpieczanie przewodów i kabli to niezwykle ważny temat. Rodzaj zastosowanych otulin ma duży wpływ na bezpieczeństwo całej instalacji i składających się na nią elementów. Kluczowym ich zadaniem jest odseparowanie przewodów od wpływu szkodliwych czynników zewnętrznych. Pod tym względem, uzupełniają one funkcje zwykłych warstw izolujących, które w niektórych warunkach mogą okazać się niewystarczające. Poniżej skupiamy się na tym temacie szczegółowo oraz rozpatrujemy najczęściej wybierane możliwości i rozwiązania osłonowe, które zastosować wybrać do swojej instalacji – czyli rurki wykonane z różnych tworzyw.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – czyli jak wybierać systemy osłonowe

Do najchętniej wybieranych typów osłon elektroinstalacyjnych należą rury. Mogą być wykonane z różnych grup tworzyw sztucznych. Popularne są rury wykonane z polietylenu (oznaczone jako HDPE), polipropylenu (PP) lub polichlorku winylu (rurki PCV). Niekiedy wybór pada też na inne grupy osłon – na przykład rury ze stali nierdzewnej bądź wzmocnione specjalną warstwą galwanizowaną. Warto podkreślić, że tworzywa sztuczne, które stosuje się do wytwarzania osłon, są niepalne – nie przenoszą płomienia, a w trakcie pożaru i kontaktu z żarem – nie wydzielają niebezpiecznych związków halogenowych. 

Dostępne rury osłonowe można podzielić na dwie główne grupy. W pierwszej znajdują się wyroby dedykowane do wprowadzenia w ziemię oraz do stosowania w strukturze tynku. Rury takie są narażone przede wszystkim na oddziaływania związane z ich bezpośrednim otoczeniem – wibracje, uszkodzenia mechaniczne. Rzadziej podlegają oddziaływaniu czynników chemicznych lub termicznych. Produkty takie wykorzystywane są przede wszystkim przez firmy montażowe i budowlane, które realizują wielkopowierzchniowe projekty i instalacje. 

Drugą grupę tworzą rury przeznaczone do montażu ponad poziomem tynku i gruntu. Produkty takie narażone są na bardziej zaawansowane i różnorodne oddziaływania środowiskowe. Oprócz potencjalnych uszkodzeń mechanicznych zagrażają im także: wilgoć, promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury, a także detergenty i inne chemikalia. 

Rozmiary systemów osłonowych i ich obliczanie 

Dostępne osłony elektroinstalacyjne różnią się także rozmiarami. Należy je dobierać pod kątem konkretnej instalacji i przewodów, które planujesz wprowadzić do wnętrza rur. Zaleca się, by średnica rury była aż 1,5 razy większa od średnicy umieszczonego w jej wnętrzu przewodu elektromagnetycznego. W przypadku przewodów światłowodowych zaleca się wybór rur o średnicy aż dwukrotnie większej. 

Typowe rury polietylenowe mają zazwyczaj średnicę w przedziale od 25 do nawet 75 milimetrów. Dotyczy to także rur wykonanych z PE o podwyższonej gęstości. Większe średnicy posiadają rury PE karbowane dwuwarstwowe, których średnica może wynosić nawet 160 milimetrów. Długość rur jest dobierana względem długości przewodów. Warto zaopatrywać się w orurowania odpowiednio dłuższe, by uniknąć sytuacji, w której zabraknie Ci otuliny na przewody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here